You are currently viewing Filtry do wody. Pij zdrową i czystą wodę!

Filtry do wody. Pij zdrową i czystą wodę!

Woda z kranu to nie codzienność. Wielu z Polaków nie wierzy, że woda płynąca w naszych rurach jest czysta. Jak przekonać więc społeczeństwo, że jest to bezpieczne?

Jakość wody w polskich kranach znacznie wzrosła na przestrzeni ostatnich lat, a wszystko za sprawą inwestycji poczynionych przez gminy w modernizację stacji uzdatniania wody i wodociągów. Dzięki temu z naszych kranów leci woda, która nadaje się do picia. A my? Przyzwyczajeni przez wielkie koncerny do butelek, co roku wydajemy na sklepową wodę ok. 4 mld zł.

Butelkowy biznes

Aktualna sytuacja prawna powoduje, że producenci tzw. wody mineralnej mogą nas nabijać w butelkę. Nikt nie zobowiązuje ich do tego, by jednoznacznie nazywali swoje produkty. Mylące opisy, np. „naturalna woda źródlana”„naturalna woda mineralna” wprowadzają w błąd, bo aby mieć pewność z jaką wodą mamy do czynienia, musimy odczytać sumę rozpuszczonych w niej substancji mineralnych. Za wodę mineralną uznaje się tą, która w 1 litrze zawiera minimum 1000 mg substancji mineralnych. Ręka do góry, kto na te informacje rzeczywiście zwraca uwagę, zanim kupi wodę w osiedlowym sklepie?

Po co filtr?

Woda wydostająca się z wodociągów jest czysta chemicznie, mikrobiologicznie i dobra jakościowo, co potwierdzają liczne, regularne badania. Takiej wody nie trzeba filtrować. Jednak zanim wycieknie z naszego kranu, przechodzi długą drogę i wydostaje się przez rury w budynku. Gdy na zamieszkiwanym przez nas osiedlu mamy stare rury albo mieszkamy w domu, w którym rury nie były wymieniane przez X lat, w wodzie mogą pojawiać się m.in. szkodliwe związki, w tym ołów i miedź. Ponadto woda wodociągowa może odznaczać się dużą twardością. To najczęstsza przyczyna powstawiania kamienia, który dodatkowo znacznie obniża smak wody z kranu.

Jaki filtr wybrać?

Filtry mechaniczne

Filtry mechaniczne są najbardziej bezpieczne dla naszego zdrowia i można je umieścić niemalże w każdej instalacji wodnej, np. za wodomierzem. Takie filtry zatrzymują wszystkie większe zanieczyszczenia, jak piasek, szlam czy muł, nie wyjaławiając jednocześnie wody z minerałów. Filtry mechaniczne wyposażone są w różnego rodzaju wkłady. Może to być pianka polipropylenowa, która zatrzymuje zanieczyszczenia we wnętrzu bądź wkład harmonijkowy (najlepszy tam, gdzie występują zanieczyszczania o dużych rozmiarach). Dobrą stroną harmonijki jest to, że wystarczy ją przepłukać i ponownie umieścić w filtrze, zatem można jej używać wielokrotnie. Zanieczyszczenia mogą się również zatrzymywać na siatce nylonowej, która także nadaje się do wielokrotnego użytku.
Gdy woda z naszego kranu ma za dużo żelaza, wówczas sprawdzają się wkłady odżelaziające, zawierające drobny granulat. Woda traci dzięki niemu metaliczny smak i charakteryzuje się odpowiednią proporcją minerałów, oraz dobrym smakiem.

Filtry z wkładami węglowymi

Coraz większą popularnością cieszą się też filtry z wkładami węglowymi (wykorzystywane w dzbankach do filtrowania wody) usuwającymi chlor, odpowiedzialny za brzydki zapach i specyficzny smak. Węgiel świetnie radzi sobie również z zanieczyszczeniami organicznymi, herbicydami i pestycydami. Niektóre z takich wkładów mają właściwości bakteriobójcze – zazwyczaj są one wzbogacane stopami miedzi i cynku bądź srebra.

Filtry z odwróconą osmozą

Największą skutecznością w walce z zanieczyszczeniami w wodzie odznaczają się filtry z odwróconą osmozą, przez lata uważane za dość kontrowersyjne. Potrzeba było czasochłonnych badań by jednoznacznie stwierdzić czy są zdrowe, czy nie i jakimi wartościami odznacza się woda po takiej filtracji. Dziś sporo wiemy o ich skuteczności. Mimo to opinia o ich kontrowersyjności nadal ma się dobrze.
Filtry z odwróconą osmozą działają na podobnych zasadach, co filtry z wkładami węglowymi. One również opierają się na filtrach węglowych, robionych z łupin kokosa, tyle tylko, że w dzbankach filtry są dość małe, przez co przepuszczalność składników jest znacznie większa, przez co są mniej dokładne w oczyszczaniu.

Filtry z odwróconą osmozą to jedyny sposób, by pić wodę średniozmineralizowaną, która ma optymalny stopień mineralizacji dla małych dzieci i osób starszych (wody wysokozmineralizowane są odpowiednie dla sportowców lub przy konkretnych schorzeniach). Same mineralizatory działają na kilka różnych sposobów. Może to być kapsuła wypełniona wapnem i magnezem, ale też mineralizator stworzony na bazie dolomitu, który woda opływa a następnie pobiera z niego niezbędne minerały w taki sam sposób, jak robi to w strumieniu górskim. Filtry bioceramiczne zawierają turmalin i mieszają wodę w sposób, który wpływa na jej klastrację i jonizację. W rzeczywistości filtry z odwróconą osmozą to najlepszy sposób na wodę bogatą, odżywczą, bliską naturze. Jednym z największych producentów takich filtrów jest Polska.

Jakość wody pitnej jest wyjątkowo istotna dla naszego zdrowia a Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że ponad 80% współczesnych chorób wynika z tego, jaką wodę spożywamy na co dzień. To że kupimy wodę w markecie, nawet tą droższą wcale nie oznacza, że wybieramy to, co najlepsze dla naszego zdrowia. Szczególnie, że za butelkowaną wodą, jakościowo najczęściej w ogóle nie różniącą się od zwykłej kranówy, stoją tony plastiku, które rozkładać się będą w naszym środowisku przez najbliższe setki lat.

Dodaj komentarz