You are currently viewing Jak wyglądają przygotowania do zainstalowania zmiękczacza wody?

Jak wyglądają przygotowania do zainstalowania zmiękczacza wody?

Niestety w obecnych czasach bardzo wiele domów i firm musi mierzyć się z problemem twardej wody. Mówiąc bardziej obrazowo, twarda woda oznacza obecność magnezu i węglanów wapnia w naszej wodzie. Jaki jest tego efekt? To pozostający osad po gotowaniu wody, który potocznie nazywamy „kamieniem”.

Niestety obecność „kamienia” to spory problem. Widoczny najczęściej w prysznicach, na dnie czajnika czy w okolicy baterii łazienkowych osad po pierwsze skutecznie skraca żywotność wielu sprzętów elektrycznych. Po drugie, taki stan wody utrudnia nam sprzątanie czy pranie odzieży. Niestety, taka woda również nie wpływa korzystnie na kondycję skóry czy włosów.

Uśredniona twardość wody w naszym kraju to aż 18 st dH. To woda twarda. Rozwiązaniem problemu może być montaż profesjonalnego zmiękczacza.

Jakie informacje powinienem zgromadzić przed montażem?

To bardzo ważny krok w przygotowaniach do zakupu i montażu zmiękczacza. Przed procesem założenia takiego urządzenia musimy ustalić kilka ważnych informacji, które pozwolą dobrać odpowiednie urządzenie dla Państwa domu lub firmy np.

  • czy korzystacie Państwo z wody wodociągowej czy studziennej;
  • ile osób będzie korzystać z uzdatnionej wody;
  • jakie jest uśrednione zużycie wody w mieszkaniu;
  • ile i jakie są punkty poboru wody w danym budynku;
  • jakie jest aktualny stopień twardości wody;

Jak określić twardość wody?

Jeśli chodzi o poziom twardości wody w przypadku korzystania z podłączenia wodociągowego, bardzo często taką informację znajdziemy na stronie www zakładu wodociągowego. Możemy również zrobić prosty test kropelkowy lub wezwać fachowca, który dzięki profesjonalnym narzędziom ustali dokładnie poziom twardości wody.

W przypadku własnego ujęcia wody, potrzebna jest dogłębna analiza jej składu. Pozwoli ona na określenie zanieczyszczeń występujących w wodzie studziennej. Taki test może wskazać, że montaż samego zmiękczacza nie będzie wystarczający.

Jak dobrać odpowiedni zmiękczacz wody?

Dobór odpowiedniego zmiękczacza wody nie jest łatwy, a dla laika może być wręcz zadaniem niewykonalnym. To dlatego, że przy jego wyborze musimy wziąć pod uwagę wielkość budynku, ilośc korzystających, ilość źródeł poboru, stan wody itp. To bardzo ważne w kontekście efektywnej pracy zmiękczacza, a także kosztów jego eksploatacji.

Niewielki błąd przy jego wyborze może sprawić, że zamiast oszczędnego i efektywnego zmiękczacza, będziemy płacić za pracę urządzenia, które nie jest dostosowane do wielkości budynku i zużycia. Dlatego nie warto opierać się wyłącznie na materiałach marketingowych, a lepiej skorzystać z kompleksowej usługi zbadania wody, doboru zmiękczacza i jego montażu.

Gdzie zamontować zmiękczacz?

Zmiękczacz może tak naprawdę pozostać niewidoczny dla postronnych osób. Wiele gospodarstw na miejsce montażu takiego urządzenia wybiera piwnice, komórki, kotłownie czy pomieszczenia gospodarcze. W przypadku mniejszych urządzeń, jest również możliwość montażu go w szafce pod zlewem.

Ważne, by w danym miejscu była możliwość podpięcia go do prądu, a także możliwość podłączenia odpływu. Nawet, jeśli w tym momencie myślisz, że w Twoim domu nie ma miejca, w którym mógłbyś zamontować urządzenie do zmiękczania wody, jeśli wezwiesz specjalistę, on swoim doświadczeniem i wiedzą pomoże wybrać odpowiednie miejsce.

Dodaj komentarz