Plastikowe butelki od lat towarzyszą nam praktycznie każdego dnia. Jeśli tylko zechce nam się pić, bez zastanowienia kupujemy soki, słodkie napoje czy wodę, która zamknięta jest właśnie w takich butelkach. Niestety, wybór tego typu napoju oznacza po pierwsze ingerencję w środowisko naturalne. Mało kto jednak wie, że na butelkach plastikowych wiele tracimy.
Plastikowe butelki zalewają świat
Konsumpcja stale rośnie, a wśród produktów, które co roku odnotowują wzrosty są napoje sprzedawane w plastikowych butelkach. W ciągu roku statystycznie każdy Polak wypija około 118 litrów wody butelkowanej.
To bardzo wygodne rozwiązanie. Na rynku znajdujemy naprawdę różnej jakości napoje, o różnym smaku. Także woda ma różny zapach czy smak. Idziemy do sklepu i wybieramy to, na co w tej chwili mamy po prostu ochotę.
Woda butelkowa ma jednak wiele minusów. Niestety nie nadążamy z utylizacją plastiku, a często śmieci trafiają do lasów, rzek czy mórz, tym samym odbierając zdrowe środowisko zwierzętom i roślinom.
Plastik jest drugim najchętniej wykorzystywanym tworzywem w produkcji opakowań. W Polsce rocznie każdy z nas generuje około 47 kg plastikowych odpadów.
Zaoszczędź na wodzie
Jeśli porównamy to cena wody w butelkach jest o wiele wyższa niż tej płynącej w naszych kranach. Oczywiście każdy myśli, że kupując wodę w plastiku kupuje wysokiej jakości produkt, do którego zwykła „kranówa” nie może się równać. Nic bardziej mylnego. Na cenę wody butelkowanej składa się wiele czynników. Lwią część kwoty, jaką należy uiścić za zakup, stanowi cena samego opakowania. Transport, produkcja, a także reklama. Za wszystko to płacimy my.
Kilka lat temu przeprowadzono badanie porównawcze dotyczące ceny wody butelkowanej i tej z wodociągu. Przyjęto, że dziennie wypijamy około 2 do 3 litrów wody. Przy założeniu, że koszt wody wodociągowej to 9,85 za metr sześcienny, rocznie za wypitą wodę zapłacimy około 7,19. Z testu wynika, że koszt roczny zakupu wody źródlanej w 1,5 litrowych butelkach (przy cenie 0,99 zł) to będzie około 482 złotych, natomiast mineralnej w 1,5 litrowych butelkach (przy założeniu kosztu 1,19 zł za butelkę) prawie 580 zł. To podliczenia tylko dla jednej osoby. Przy czteroosobowej rodzinie koszty mogą okazać się naprawdę duże i niepotrzebne.
Woda może zawierać mikroplastik
W mediach słyszymy wiele dywagacji na temat tego, że spożywanie napojów z platkikowych opakowań może powodować, że do naszego organizmu przedostają się cząsteczki mikroplastiku. Wiadomo, że mikroplastik ma tendencję do kumulowania się w organizmie, a w różnego rodzaju produktach spożywczych jest go coraz więcej. Na razie nie ma potwierdzonego szkodliwego wpływu tego elementu na nasz organizm, jednak powody do obaw pozostają.
. Dużo słyszy się o niebezpieczeństwie, jakie niesie ze sobą BPA. Szeroko zakrojone badania naukowe dowiodły, że bisfenol A zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty, niepłodności, nowotworów piersi, astmy u dzieci, powoduje choroby metaboliczne, zaburza prawidłowy rozwój w wieku dziecięcym.
Inną substancją, wykorzystywaną przy produkcji butelek są ftalany. To substancje, które również mogą przenikać z tworzyw do wody lub innych napojów umieszczonych wewnątrz opakowania. Stwierdzono, że mają one niekorzystny wpływ na gospodarkę hormonalną. Ponadto uznaje się je za przyczynę problemów z układem nerwowym oraz nowotworów hormonozależnych.
Nie zawsze droższe = lepsze
Często jesteśmy przekonani, że woda ze sklepu musi posiadać lepszy skład niż ta w kranie. Niekoniecznie. Pamiętajmy, ze sklepowe wody są podzielone według konkretnych kategorii. Do wyboru mamy wody źródlane, niskozmineralizowane, średnio i wysokozmineralizowane. Są także wody lecznicze, jednak to temat na osobny materiał.
Niekiedy może się okazać, że woda, którą kupujemy w butelce ma skład zbliżony do tej, która płynie w naszym kranie. Wiele wód butelkowanych to wody porównywalne z wodą z kranu, a oczyszcza się je przy zastosowaniu odwróconej osmozy. Taki proces również możemy zastosować u siebie w domu, a eksploatacja takiego urządzenia może okazać się znacznie tańsza niż kupowanie wody podobnej jakości w plastikowych butelkach. Sprawdź naszą ofertę filtrów do wody!
Obciążenie dla środowiska
Butelki z plastiku generują duże zanieczyszczenie środowiska. Rocznie każdy z nas jest w stanie wygenerować około 47 kilogramów plastikowych odpadów różnego rodzaju. aby je wytworzyć zużywamy sporo energii, wody, a także dwutlenku węgla. Nie każdy rodzaj plastiku nadaje się do recyklingu i niestety nie cały nakład odpadów podlega recyklingowi. Jedna butelka jest w stanie rozkładać się około 500 lat, a na wysypiskach śmieci leżą w ogromnych ilościach, które można liczyć w tonach. To niestety wpływa na otaczający nas świat. Nie mówiąc już o butelkach rzucanych na lewo i prawo w parkach, skwerach czy lasach.
Nie zawsze smakuje lepiej
Smak to kolejna cecha charakterystyczna dla różnego typu wód. Bardzo często tania woda butelkowana będzie o wiele gorsza w smaku niż woda w naszym kranie! Wiele zależy od rodzaju i ilości poszczególnych składników znajdujących się w wodzie. Jedne wody będą smakowały nam bardziej, inne mniej
Poznaj inne sposoby na smaczną i bezpieczną wodę!
Wcale nie jesteśmy skazani na wodę butelkowaną! Możemy rozpocząć oszczędny sposób i korzystanie z wody z wodociągu. Oczywiście, nie każdemu może ona przypaść do gustu, ale są sposoby, by doszlifować jej jakość! Tutaj przychodzimy z pomocą i możemy zastosować w Państwa domu jeden z filtrów, który zdecydowanie poprawi jakość wody płynącej w Waszym kranie.
Na szczególną uwagę zasługują systemy ultrafiltracji oraz odwróconej osmozy. Pierwszy z wymienionych typów świetnie nadaje się do wody wodociągowej, średnio oraz mało zanieczyszczonej. Ultrafiltracja usunie z wody zanieczyszczenia do 0,1 mikrona, poprawi smak i zapach wody oraz jej barwę, pozostawi w niej wszystkie naturalnie występujące minerały.
Zdrowo i w zgodzie z naturą
Odpowiednie nawodnienie jest naprawdę ważne. Woda butelkowana powoli przechodzi do lamusa. Warto wybrać bardziej ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie i korzystać z filtrów do wody, lub butelek wielokrotnego użytku z filtrem.