You are currently viewing Historia filtrowania wody. Jak przodkowie oczyszczali wodę?

Historia filtrowania wody. Jak przodkowie oczyszczali wodę?

Wieki temu, jeśli chciałbyś filtrować wodę w domu, prawdopodobnie musiałbyś ją zagotować, a następnie przelać przez podobne do sitka worki z tkaniny, aby zatrzymać osady, które powodują nieprzyjemny smak i zapach. Filtracja wody nie była złożona, przynajmniej do momentu kilku tysięcy lat później. Niemniej jednak ciągłe starania o uzyskanie „czystej” wody pitnej doprowadziły na przestrzeni wieków do wielu przełomów w filtracji wody.

W dzisiejszych czasach mamy dostęp do szerokiej gamy nowoczesnych domowych filtrów do wody wyposażonych w najnowocześniejsze funkcje i technologie, które pomagają wytwarzać najczystszą, najczystszą i najwyższej jakości wodę. W rezultacie czysta woda pitna stała się dziś tak szeroko dostępna, że ​​wiele osób uważa ją za pewnik.

Nowoczesne filtry do wody mogą uzdatniać duże ilości wody, zwykle za kulisami, z niewielką lub żadną ingerencją człowieka. Jednak, chociaż można znaleźć te urządzenia w wielu amerykańskich domach, bardzo niewielu z nas zna ich pochodzenie i ewolucję. Jasne, te systemy mogą wydawać się nowością, zwłaszcza jeśli mieszkasz na obszarze z ograniczonym dostępem do czystej wody, ale ich historia sięga tysięcy lat.

W tym poście przyjrzymy się ich początkom, jak ewoluowały na przestrzeni wieków i jaki jest ich stan w dzisiejszej epoce.

Kalendarium: ewolucja filtrów do wody/filtracji

2000 pne

Najwcześniejsze próby odkrycia lub wyprodukowania czystej wody sięgają 2000 roku p.n.e. W tym okresie starożytne metody greckie i sanskryckie obejmowały gotowanie lub umieszczanie gorących metalowych narzędzi w wodzie przed jej wypiciem, a także filtrowanie tej wody przez surowe filtry z piasku lub węgla drzewnego. Ludzie opracowali te metody, aby zapewnić bardziej smakowitą wodę pitną, ponieważ w tym czasie określali czystość wody poprzez smak. Nie potrafili jeszcze połączyć zanieczyszczonej wody z chorobami, ani nie dysponowali technologią niezbędną do rozpoznawania bezsmakowych, ale szkodliwych drobnoustrojów w wodzie pitnej. Wiedzieli, jak starać się zmniejszyć zmętnienie, nieprzyjemny smak i wygląd w wodzie, ale nie wiedzieli zbyt wiele lub w ogóle o skażeniu chemicznym lub drobnoustrojach.

1500 pne

Już 1500 rpne Egipcjanie odkryli zasadę koagulacji, która polegała na użyciu ałunu do klarowania wody. Ałun powodował osadzanie się zawieszonych cząstek w wodzie, po czym ludzie zgarniali „czystą” wodę z górnej części pojemnika.

500 pne

Wieki później, około 500 rpne, Hipokrates, słynny ojciec medycyny, zaprojektował filtr do surowej wody, aby „oczyścić” wodę, której używał dla swoich pacjentów. Ten filtr był później znany jako „rękaw Hipokratesa”. Był to w zasadzie płócienny worek, przez który przelewali wodę po ugotowaniu. Tkanina zatrzymywałaby w wodzie wszelkie osady, które powodowały nieprzyjemny smak lub zapach.

1600 AD

Przez ponad 1000 lat zainteresowanie oczyszczaniem wody było bardzo małe lub wręcz zerowe, co prowadziło do braku poprawy. Jednak w XVII wieku Sir Robert Bacon zaczął eksperymentować z filtracją piaskową, próbując usunąć sól z wody morskiej. Chociaż jego eksperyment odsalania zakończył się niepowodzeniem, położył podwaliny pod zaangażowanie innych naukowców w tę dziedzinę. W latach siedemdziesiątych XVII wieku wynaleziono mikroskop, a dzięki jego wynalezieniu ludzie byliby w stanie wykrywać mikroskopijne organizmy i inne cząsteczki w wodzie. W tym czasie naukowcy stworzyli pierwszy filtr wielostopniowy. Oba te wynalazki okazały się korzystne dla procesu uzdatniania wody.

1700 AD

W połowie XVIII wieku Joseph Amy uzyskał pierwszy patent na filtr do wody. Jego projekt zawierał warstwy węgla drzewnego, wełny i gąbki, aby wyeliminować niepożądane organizmy i cząsteczki. Filtry te zostały udostępnione do sprzedaży w 1750 roku. Pod koniec XVII wieku rozwój mikroskopu dał naukowcom nowy wgląd w niezliczone mikroorganizmy obecne w wodzie. Wkrótce potem filtracja wody stała się preferowaną metodą oczyszczania wody dla wielu społeczności, ponieważ zaczęły one używać domowych filtrów wody. Chociaż te filtry nie były doskonałe, rzeczywiście były znacznym ulepszeniem wszystkich wprowadzonych wcześniej.

1800 AD

W 1804 r. Robert Thom zaprojektował pierwszą miejską stację uzdatniania wody, zbudowaną później w Szkocji. Oczyszczanie opierało się na powolnej filtracji piaskowej, a wozami konnymi rozprowadzano uzdatnioną wodę do gmin i miast. Jakieś trzy lata później zainstalowano pierwsze rury wodociągowe. Zasugerowano, że każda osoba powinna mieć dostęp do bezpiecznej wody pitnej, ale w większości krajów zajęłoby to nieco więcej czasu.

W 1854 r. nastąpił przełom dzięki niefortunnemu wydarzeniu. Naukowcy odkryli, że epidemia cholery rozprzestrzeniała się przez wodę i że epidemia była mniej intensywna na obszarach, na których znajdowały się filtry piaskowe. Brytyjski naukowiec John Snow odkrył, że to ścieki zanieczyszczają pompę wodną. Po kilku eksperymentach odkrył również, że chlor może być używany do oczyszczania skażonej wody, co następnie wprowadza praktykę chlorowania do dezynfekcji wody.

W tym czasie woda dobrze pachniała i smakowała, więc doszli do wniosku, że te czynniki nie wystarczają do zagwarantowania bezpieczeństwa wody pitnej. W rezultacie miasta zaczęły instalować miejskie filtry do wody, a rządowe regulacje dotyczące wody stały się normą.

1900 AD

Pod koniec XVIII w. do XX wieku poczyniono znaczne postępy w dziedzinie filtracji wody. Chociaż powolna filtracja piaskowa stała się popularna w systemach filtracji wody w wielu europejskich i amerykańskich miastach, zajmowała ona dużo miejsca i nie nadążała za szybkim wzrostem populacji. W rezultacie wprowadzono szybką filtrację piaskową, aby poprawić szybkość i wydajność powolnej filtracji piaskowej.

Powolne filtry piaskowe Thoma zawierały dwie główne cechy: płukanie z odwróconym przepływem i fałszywe dno. Problem polegał na tym, że używali mechanicznych mieszadeł do spulchniania zanieczyszczeń i strumieni wodnych lub płukania wstecznego do czyszczenia mediów filtracyjnych. Z drugiej strony, szybka filtracja piaskowa obejmowała obróbkę wstępną, taką jak koagulacja i sedymentacja w celu zmniejszenia obciążenia filtra osadami oraz filtracja węglem drzewnym w celu poprawy smaku i zapachu wody. Poza tym szybkie filtry piaskowe wykorzystywały Jetstream do czyszczenia filtra i poprawy jego wydajności.

W tym samym czasie coraz więcej miast budowało urządzenia do uzdatniania wody i stosowało kilka metod filtracji wraz z chlorowaniem wody i ozonem, aby pomóc w oczyszczaniu wody. Gdy metody te stały się bardziej rozpowszechnione, epidemie chorób przenoszonych przez wodę, takich jak cholera i tyfus, zmniejszyły się. Jednak nie minęło dużo czasu, zanim chlorowanie zaczęło ujawniać swoją ciemną stronę. Badania powiązały spożycie chloru z różnymi chorobami układu oddechowego i innymi skutkami zdrowotnymi, zmuszając ekspertów do poszukiwania alternatyw.

Zdając sobie sprawę z tego, jak ważne jest zapewnienie czystej wody pitnej dla swojego miejsca zamieszkania, Ameryka uchwaliła Ustawę o czystej wodzie z 1972 r. i Ustawę o bezpiecznej wodzie pitnej z 1974 r., które zostały opracowane na założeniu, że każdy ma prawo do bezpiecznej wody. Było to również wtedy, gdy główne obawy dotyczące zdrowia publicznego dotyczące wody pitnej przesunęły się z powodujących choroby drobnoustrojów na wytwarzane zanieczyszczenia, takie jak pestycydy, osady przemysłowe, chemikalia itp. W latach 80. naukowcy opracowali pierwsze membrany do systemów odwróconej osmozy po wcześniejszym opracowaniu skutecznych metod oczyszczania , takich jak napowietrzanie, flokulacja i absorpcja granulowanego węgla aktywnego w celu usunięcia zanieczyszczeń organicznych. Wraz ze wzrostem postępu w technologii i konkurencji utorował drogę nowoczesnym, wyrafinowanym metodom filtracji wody, z których wiele jest nadal stosowanych.

XX wiek: Boom na nowoczesne Filtry wodne

Pod koniec XX wieku większość krajów rozwiniętych już zaczęła narzucać minimalne standardy jakości wody. To właśnie te regulacje zachęciły i zmotywowały sektor prywatny do opracowania nowych i lepszych metod filtracji.

Na przestrzeni XX wieku popularność domowych filtrów do wody stała się ogromnym trendem. Dzisiejsi klienci są rozpieszczani różnymi opcjami, od filtrów do całego domu i systemów filtrów odwróconej osmozy pod zlewem po oczyszczacze ultrafioletowe (UV) i filtry osadowe. Te wyrafinowane opcje pojawiły się, gdy eksperci wykryli więcej chemikaliów, zanieczyszczeń i patogenów odpornych na chlor w naszych drogocennych drogach wodnych.

Wiele nowoczesnych systemów filtracji wody wykorzystuje wiele etapów filtracji obejmujących różne filtry, z których każdy ma na celu ukierunkowanie i eliminację określonych zanieczyszczeń. Na przykład niektóre filtry do całego domu wykorzystują pięć etapów filtrowania wody. Systemy filtracji całego domu są przeznaczone do uzdatniania całej wody wchodzącej do gospodarstwa domowego, podczas gdy inne (filtry nablatowe, podzlewozmywakowe itp.) Podłączają się bezpośrednio do kranu i uzdatniają wodę w określonych punktach w domu. Niektóre filtry wykorzystują również wysokiej jakości media filtracyjne i są wyposażone w innowacyjne funkcje zwiększające ich użyteczność i wydajność filtracji.

Korzyści z filtrowania wody dla Ciebie, Twojej rodziny i gospodarstwa domowego

Do tej pory możesz się zastanawiać, czy powinieneś zainwestować w filtr do wody do swojego domu, ale nie jesteś pewien – być może dlatego, że Twoja woda już świetnie smakuje i pachnie. Prawda jest taka, że ​​nawet jeśli woda z kranu smakuje i pachnie czysto, prawdopodobnie jest w niej pewien poziom zanieczyszczeń.

Niektóre zanieczyszczenia w wodzie pitnej są wytwarzane, podczas gdy inne występują naturalnie. Rzeki i jeziora są często jednymi z najlepszych naturalnych źródeł wody, ale nadal są zanieczyszczane przez zanieczyszczenia, spływy burzowe i kwaśne deszcze. Ponadto w wodzie z fabryk i zakładów przemysłowych znajduje się wiele zanieczyszczeń. Z powodu tych czynników wielu właścicieli domów z różnych powodów sięga po domowe filtry do wody. Oto niektóre z korzyści, których możesz oczekiwać po zainstalowaniu jednego z tych systemów w swoim domu:

Ciesz się bezpieczną wodą pitną przez cały dzień, każdego dnia. Picie niefiltrowanej wody może mieć tragiczne konsekwencje dla twojego zdrowia. Zanieczyszczenia, takie jak metale ciężkie i chemikalia, mogą w najgorszym przypadku mieć głęboki wpływ na zdrowie, a w najlepszym przypadku sprawić, że woda nie będzie się nadawać do picia. Podczas gdy zdecydowana większość miejskich systemów wodociągowych doskonale radzi sobie z uzdatnianiem wody z kranu, zawsze istnieje ryzyko awarii systemu, przerw w dostawie wody i innych niefortunnych zdarzeń, które mogą wpłynąć na jakość wody. W rezultacie najlepiej jest zainstalować filtr do wody, aby być bezpiecznym.

Oszczędzaj pieniądze. Jeśli kupujesz wodę butelkowaną dla swojej rodziny do użytku w domu, koszty mogą się szybko zsumować. Przeciętna rodzina pijąca 2-3 butelki wody dziennie może generować znaczne roczne koszty przekraczające 2000 zł. To pieniądze, które lepiej wydać na filtr do wody, który może wytrzymać około 5-10 lat, a nawet dłużej, w zależności od kilku czynników.

Zmniejsz potencjalne problemy z hydrauliką. Metale ciężkie, chemikalia i niektóre minerały w wodzie mogą powodować korozję rur i armatury oraz powodować uszkodzenia systemów podgrzewania wody i urządzeń wykorzystujących wodę. Instalując filtr do wody w domu, możesz wyeliminować te potencjalnie destrukcyjne czynniki u źródła, dzięki czemu możesz przedłużyć żywotność rur, instalacji wodociągowych, podgrzewaczy wody i sprzętu gospodarstwa domowego.

Zapobiegaj podrażnieniom skóry i włosów. Długotrwałe lub krótkotrwałe narażenie na niektóre chemikalia, które czasami znajdują się w wodzie pitnej, może siać spustoszenie na skórze, szczególnie u osób o wrażliwej skórze lub cierpiących na podrażnienia skóry, takie jak egzema lub łuszczyca. Substancje chemiczne, takie jak chlor, mogą pogorszyć te stany i mogą prowadzić do poważniejszych problemów skórnych. Niezawodny system filtracji wody w Twoim domu może znacznie złagodzić te problemy. Ale nawet jeśli nie doświadczasz takich warunków, nie ma nic przyjemniejszego niż kąpiel pod prysznicem lub kąpiel w wannie z czystą, świeżą i wolną od zanieczyszczeń wodą.

Zapewnia lepszy smak i zapach wody. Filtrowanie wody pomaga również poprawić jej smak i zapach dzięki usuwanym zanieczyszczeniom. Woda prawdopodobnie będzie miała bardziej orzeźwiający i wzmocniony smak, co spowoduje większe poczucie satysfakcji po wypiciu przefiltrowanej wody. Woda z kranu ma tendencję do smaku i zapachu jak chlor, podczas gdy woda destylowana ma usunięte wszystkie minerały, dzięki czemu smakuje bardzo mdły. Jednak przefiltrowana woda usuwa zanieczyszczenia, ale pozostawia minerały, które sprawiają, że woda ma dobry smak.

Pomaga chronić środowisko. Woda butelkowana jest ogromnym źródłem zanieczyszczeń, ponieważ degradacja plastikowych butelek trwa 300 lat lub dłużej. Co więcej, samo wyprodukowanie butelki zużywa dużo wody, być może około trzy razy więcej niż potrzeba do jej napełnienia. Filtrując wodę z kranu w domu, pomagasz środowisku, zmniejszając co roku liczbę plastikowych butelek w niej.

Najlepszy domowy filtr do wody zapewniający czystszą, bezpieczniejszą i lepiej smakującą wodę

Filtry do wody produkowane i montowane w firmie Biuro techniczne Marcin Kowalczyk są doskonałym przykładem nowoczesnego filtra wody z wszystkimi funkcjami potrzebnymi do wyprodukowania czystej, wspaniałe w smaku, wysokiej jakości wody dla całego domu. 

Nasze nowoczesne i innowacyjne systemy filtracji wody w domu są zaprojektowane tak, aby dostarczać wodę najwyższej jakości przy jak najmniejszych zasobach. Aby dowiedzieć się więcej o najlepszych rozwiązaniach dla Twojego domu, porozmawiaj z jednym z naszych przyjaznych ekspertów pod numerem 503 135 908.

Końcowe przemyślenia

Czysta woda pitna jest niezbędna do przetrwania człowieka. W rzeczywistości pozostawała głównym przedmiotem zainteresowania cywilizacji na przestrzeni dziejów, od wczesnych Egipcjan i starożytnych Greków po współczesne i uprzemysłowione społeczności. Dzięki wielu innowacjom w filtracji wody dokonanym na przestrzeni wieków mamy teraz dostęp do jednych z najbardziej zaawansowanych systemów filtracji wody – nawet w najbardziej odległych lokalizacjach na świecie. Systemy te są niezwykle ważne dla naszego dobrego samopoczucia, ponieważ pomagają usuwać potencjalnie toksyczne metale, chemikalia i zanieczyszczenia z naszej wody pitnej, zapewniając nam bezpieczeństwo i zdrowie.

Dodaj komentarz